Menu Content/Inhalt
Voda O Vode arrow Voda vo svete arrow Ako sa vyrábala ružová voda
Ako sa vyrábala ružová voda
27. 10. 2007

Ako sa vyrábala ružová voda? Ružová voda sa vyrábala v jednoduchých nádobách zvaných alembik. Išlo o kuželovitú medenú nádobu, zahrievanú na ohnisku. Asi 12 kg čerstvých kvetných lupienkov sa vložilo do alembiku a zalialo 40 l vody. Na alembik sa nasadila destilačná hlava, spoje sa utesnili blatom a pomocou ohniska sa obsah nádoby zahrieval.

Ako sa vyrábala ružová voda

Začiatky výroby ružovej vody

Začiatky výroby<br/>ružovej vody
Začiatky výroby
ružovej vody
DatsoPic 1.2 © 2007 by Andrey Datso

Ružová voda sa vyrábala v jednoduchých nádobách zvaných alembik (v oblasti dnešného Bulharska sa im hovorilo gyulpana). Išlo o kuželovitú medenú nádobu, zahrievanú na ohnisku. Asi 12 kg čerstvých kvetných lupienkov sa vložilo do alembiku a zalialo 40 l vody. Na alembik sa nasadila destilačná hlava, spoje sa utesnili blatom a pomocou ohniska sa obsah nádoby zahrieval. Para z vriacej vody spolu s prchavými látkami z ruží stúpala do destilačnej hlavy a odtiaľ rúrkou cez sud s vodou, kde kondenzovala a už ako ružová voda kvapkala do zbernej nádoby.

Výroba surovej ružovej silice

Začiatky výroby<br/>ružovej vody
Začiatky výroby
ružovej vody
DatsoPic 1.2 © 2007 by Andrey Datso

Na hladine ružovej vody plávalo veľmi malé množstvo „surovej“ ružovej silice nazývanej attar, ktorá sa zberala so špeciálnou lyžicou. Mala jemnú ružovú vônu, tmavú farbu a pretože obsahovala voskovité stearoptény tuhla už pri izbovej teplote. Všetky ostatné liečebné i vônou vzácne látky ostali rozpustené v asi 12 litroch získanej ružovej vody. Vyše 11 storočí sa ružová voda používala ako hlavný produkt destilácie a aj keď sa produkovalo iba minimálne množstvo attaru, nebola potreba meniť technológiu.

Ružová silica Otto

Začiatky výroby<br/>ružovej vody
Začiatky výroby
ružovej vody
DatsoPic 1.2 © 2007 by Andrey Datso

Obrat nastal, keď Európu opantala móda parfumov a neustále sa zvyšoval dopyt po attare. I pri zvýšenej produkcii ho bolo málo a ružovej vody nadbytok. A tak sa v oblasti Kazanlâku niekto rozhodol predestilovať ružovú vodu v zariadení na výrobu domácej rakije. Destiláciou vznikla tzv. „vodná“ ružová silica, obsahujúca látky, ktoré chýbali v attare a boli doposiaľ rozptýlené v ružovej vode (najmä fenyletylalkohol). Okamihom nápadu vzájomne zmiešavať vodnú silicu a attar vzniklo preslávené Bulharské ružové Otto (názov pre ružovú silicu vyrábanú zmiešaním vodnej a surovej silice attaru). To bol koniec používania ružovej vody v Európe, ktorú si svojou prekrásnou plnou vôňou podmanilo ružové Otto a na jeho výrobu sa spotrebúvala všetka ružová voda.

Posledná úprava ( 29. 04. 2011 )
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >