Menu Content/Inhalt
Voda O Vode arrow Voda vo svete arrow Ružová voda História výroby
Ružová voda História výroby
Napísal Peter Hanus   
25. 10. 2007
Ružová voda. Nastáva zlaté obdobie používania ružovej vody, trvajúce niekoľko storočí. V 9. st. je ružová voda v arabských krajinách všeobecne používanou. V 14. st. sa dostáva pestovanie ruže do oblasti dnešného Bulharska.

Ružová voda - história výroby

Kedy a kde sa začala vyrábať ružová voda

Začiatok výroby ružovej vody

Ruža
Ruža
DatsoPic 1.2 © 2007 by Andrey Datso

Ruža lákala k používaniu od nepamäti. V najstarších dobách sa jednoduchým namáčaním ružových lupienkov v olivovom oleji získaval tzv. ružový olej (nie ružová silica). Približne v 1. st. bolo už pestovanie ruže ako kultúrnej rastliny úplne bežné (nielen v oblasti jej domoviny Perzkého Käshänu, ale v celom stredomorí). Niektorí autori sa snažia do tohto obdobia zasadiť už aj výrobu surovej ružovej silice attar a ružovej vody. Hovoria o jednoduchom zahrievaní lupeňov vo vode a následnom zbieraní attaru z vodnej hladiny. Je pravdepodobné, že tu ide o mystifikáciu v historickej i technickej rovine, a reálne došlo k výrobe ružovej vody a silice až koncom 7. st. v Perzii metódou destilácie.

Zlaté obdobie používania ružovej vody

Zber ružových<br/>lístkov kedysi
Zber ružových
lístkov kedysi
DatsoPic 1.2 © 2007 by Andrey Datso

Nastáva zlaté obdobie používania ružovej vody, trvajúce niekoľko storočí. V 9. st. je surová ružová silica bežne vyrábaná a ružová voda sa stáva v arabských krajinách všeobecne používanou. V 14. st. po páde Byzancie sa spolu s tureckou expanziou dostáva pestovanie ruže do oblasti dnešného Bulharska. Tu na južných svahoch hôr v oblasti Kazanlăku a Karlova vzniká dnes už slávne Ružové Údolie. Krajinu zapĺňajú políčka s ružami a na miestach s tečúcou vodou sa stavajú ružové destilérky - gyulpany. K vzniku „ružového priemyslu“ chýba však práve onen malý krôčik. Ružovej vody je dostatok, attaru, po ktorom je v Európe taký veľký dopyt, málo.

Redestilácia ružovej vody

Ružová voda<br/>história výroby
Ružová voda
história výroby
DatsoPic 1.2 © 2007 by Andrey Datso

V tomto čase, na konci 18.st. sa uplatňujú niektoré technické vylepšenia, ale najmä sa objavuje metóda redestilácie ružovej vody. V tomto okamihu začína sláva ružovej vody v Európe upadať a tovarom číslo 1 sa stáva jedinečné Bulharské ružové Otto. Má neobmedzenú trvanlivosť a prepravné náklady sú podstatne nižšie ako prevoz ružovej vody.

Posledná úprava ( 29. 04. 2011 )
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >