Menu Content/Inhalt
Voda O Vode
Sladké more v Macedónsku
10. 12. 2007

Jazero je fantastické, krásna číra voda, štrková pláž. Medzi okrúhlymi kameňmi občas vidno drobné žabky. Asi tri metre od nás z vody vykukol had, hneď ako nás zbadal zmizol pod vodou a vynoril sa o meter ďalej od brehu. Pravdepodobne užovka loviaca žabky, o aj tak by nás na tom mieste už do vody nikto nedostal.

Sladké more v Macedónsku

Trpejca a jazero
Trpejca a jazero
DatsoPic 1.2 © 2007 by Andrey Datso

Pri sladkom mori v Macedónsku

Macedónsko je malá krajina s o niečo viac ako dvoma miliónmi obyvatelov. Jedným z najdôležitejších zdrojov príjmu, v krajine bohatej na prírodné krásy i historické pamiatky, je turistický ruch. Snáď najčarovnejšou turistickou lokalitou je sladkovodné Ohridské jazero. Je 10x väčšie ako Zemplínska šírava, napájané čírou priehľadnou vodou z podzemných prameňov, obkolesené štrkovými plážami a obklopené horami. Na brehu jazera sú dve mestá, starobylý Ohrid a Struga, a asi desiatka dedín a dediniek s obyvateľmi všetkých generácií.

Ohridské jazero

Sladké more
Sladké more
DatsoPic 1.2 © 2007 by Andrey Datso

Jazero je fantastické, krásna číra voda, štrková pláž. Medzi okrúhlymi kameňmi občas vidno drobné žabky. Asi tri metre od nás z vody vykukol had, hneď ako nás zbadal zmizol pod vodou a vynoril sa o meter ďalej od brehu. Pravdepodobne užovka loviaca žabky, o aj tak by nás na tom mieste už do vody nikto nedostal. Domáci nám povedali, že tie hady nie sú nebezpečné, na bližšie vysvetlenie naša komunikácia nestačila. Večer sa na jazere pravidelne objavujú vlny. Bičujú pobrežie zľava do prava a pomaly presúvajú drobný štrk. Na pravej strane strane je pláž široká 3-4 metre a zložená z drobného štrku, na ľavej sotva dva metre z väčších okruhliakov.

Turistický ruch pri Ohridskom jazere

Číra voda
Číra voda
DatsoPic 1.2 © 2007 by Andrey Datso

Turistický ruch pri Ohridskom jazere však ožíva len veľmi pomaly. Za bývalej Juhoslávie vychytená turistická lokalita so stovkami letných sídel teraz vyzerá trochu odlišne. Juhoslávia sa rozpadla, ekonomika zrútila, zahraniční turisti, hlavne Nemci a Holanďania, odišli. Z letných sídiel v malých zálivoch ostali len ruiny. Medzi „novodobými“ turistami sa objavujú ľudia z bývalého východného bloku; Poliaci, Česi, a čoraz častejšie aj Slováci. Viac ako nádherné prostredie ich zatiaľ lákajú nízke ceny ubytovania a potravín. Zaváži aj reč, ktorej môžu čiastočne rozumieť aj bez znalosti cudzích jazykov.

Turistický ruch, nielen v okolí Ohridského jazera, je na vzostupe. Macedónsko má čo ponúknuť, od prírodných krás cez staroveké a stredoveké historické pamiatky až po orientálnu kultúru bazárov. Najväčším artiklom sú však šikovní, prívetiví a pohostinní ľudia. Trpejca je pekné miesto. Medzi útesmi pláž, nad plážou v kopcoch po oboch stranách rokliny domčeky, medzi domčekami schody vedúce od pláže až na námestíčko, nad dedinkou hory.

Posledná úprava ( 29. 04. 2011 )