Menu Content/Inhalt
Voda O Vode
Čarovná fontána - verejná práčovňa
23. 11. 2007
K nádhernej fontáne s 99 tryskami (Fontana delle 99 Cannelle) vedie dlhá a kľukatá cesta – dolu kopcom. To však znamená, že ten kopec potom treba vyšliapať aj hore. A to sa mnohým turistom, ktorí zavítajú do talianskeho mesta L´Aquila, veru nechce.

Čarovná fontána - verejná práčovňa

Čarovná fontána
Čarovná fontána
DatsoPic 1.2 © 2007 by Andrey Datso Aj preto je pri fontáne takmer vždy božské ticho a oplatí sa prekonať lenivosť (alebo využiť kone pod kapotou). Keď už pre nič iné, aspoň pre príležitosť pozrieť si zblízka všetky tie podivuhodné, miestami strašidelne realistické a miestami naozaj strašidelné tváre, ktorým tu z úst tryská voda.

Tvárí je 93 (zvyšných 6 trysiek je jednoduchých) a každá z nich je iná – niektoré predstavujú mužov a ženy, ďalšie mníchov, rytierov či satyrov, a iné zas zvieratá.

Čarovná fontána
Čarovná fontána
DatsoPic 1.2 © 2007 by Andrey Datso Povesť hovorí, že trysiek je preto 99, lebo každá z nich reprezentuje jednu z okolitých 99 obcí, ktoré prispeli na postavenie fontány (ale možno ich bolo len 93, rovnako ako trysiek s tvárami).

Fontána kraľuje štvrti Rivera na okraji historického centra, ktorá tento názov dostala – celkom logicky – pretože tu nikdy nebola núdza o vodu. Podľa jedného z kameňov vložených do mestského opevnenia, ku ktorému fontána prilieha, bola postavená v roku 1272.

Čarovná fontána
Čarovná fontána
DatsoPic 1.2 © 2007 by Andrey Datso Fontana delle 99 Cannelle slúžila až do začiatku 19. storočia ako verejná umyváreň a práčovňa. V 15. storočí okolo nej vyrástol nový múr z červeno-bieleho kameňa, ktorý je typický aj pre ďalšiu dominantu L´Aquily, Baziliku sv. Márie z Collemaggio. A v 18. storočí bola zas vymenená kamenná dlažba, po ktorej nemnohí návštevníci stúpajú dnes.

Pozrite si video priamo z miesta:
Fontana delle 99 cannelle
(You Tube: dokument talianskej televízie)
Posledná úprava ( 29. 04. 2011 )
 
Ďalšia >