Menu Content/Inhalt
Voda O Vode
Stredoveký akvadukt v talianskej Sulmone
23. 11. 2007
Sulmona v talianskom regióne Abruzzo je jedno z najkrajších miest, aké som kedy videla. Je malé, príjemné a krásne. A ukrýva jeden z pokladov cesty za vodou.

Stredoveký akvadukt v talianskej Sulmone

Akvadukt
Akvadukt
DatsoPic 1.2 © 2007 by Andrey Datso Na kopci pod horským hrebeňom (najvyšším na Apeninskom polostrove) stojí pôvodné centrum, kde sa v roku 43 p.n.l. narodil slávny rímsky básnik Ovídius. Kompaktné historické centrum je oddelené od moderných štvrtí stredovekým opevnením.

Skupina japonských turistov ho prebehne svojím bežným tempom hoci aj za pol dňa. Možno pritom nenájdu skvelú rodinnú reštauráciu v jednej z bočných uličiek a asi prepasú aj trh na hlavnom námestí, ale sprievodca ich určite klusom prevedie cez hlavné dominanty, medzi ktoré patrí stredoveký akvadukt.

Postavili ho obyvatelia Sulmony v roku 1256, za vlády švábskeho kniežaťa a patrí k najdôležitejším stavbám v regióne Abruzzo. Na tie časy mala nadzemná časť podoprená piliermi obdivuhodnú dĺžku – vyše 100 metrov. 21 elegantných gotických oblúkov dnes dominuje západnému okraju hlavného sulmonského námestia.

Fontána s tvárou<br/> bradatého starca
Fontána s tvárou
bradatého starca
DatsoPic 1.2 © 2007 by Andrey Datso Tento umelý kanál privádzal do mesta vodu na priemyselné použitie, zavlažovanie, aj pre domácnosti. Sulmona bola vtedy prosperujúcim mestom s množstvom uznávaných cechov.

Na akvadukt je napojená ďalšia, o 220 rokov mladšia historická dominanta Sulmony – Fontana del Vecchio (fontána s tvárou bradatého starca).

Trošku z histórie:
Umelé zavlažovacie kanály používali už starovekí Egypťania a Indovia pred 4000 rokmi. Ale ako vysoké kamenné mosty sa preslávili až s nástupom rímskeho impéria.

Viac o akvaduktoch sa dozviete:
Aqueduct/Wikipedia (po anglicky)
Akvadukt/Wikipedia (po česky)
Posledná úprava ( 29. 04. 2011 )
 
< Predchádzajúca