Menu Content/Inhalt
Voda O Vode arrow Voda a zdravie arrow Energia z ľadu
Energia z ľadu
08. 03. 2009
Ľadová voda 3
Ľadová voda 3
DatsoPic 1.2 © 2007 by Andrey Datso Už v staroveku za najlepšiu pitnú vodu považovali ľadovcovú vodu z vysokých hôr a akvaduktmi ju dopravovali do miest. Biologický účinok ľadovcovej vody si prví všimli polárni bádatelia, ktorí zaznamenali búrlivý rozvoj života na okrajoch topiacich sa ľadovcov. Aj vo vysokohorských oblastiach, kde je po celý rok chladno a často zamračené, sa živé organizmy rozvíjajú veľmi intenzívne.

Energia z ľadu

Chcete zahnať smäd pohárom ľadového nápoja? Voda z ľadu v sebe skrýva viac než len osvieženie.

Biologický účinok ľadovcovej vody

Voda v kryštáli
Voda v kryštáli
DatsoPic 1.2 © 2007 by Andrey Datso
Energia z ľadu
Energia z ľadu
DatsoPic 1.2 © 2007 by Andrey Datso
Ľad a voda v pohári
Ľad a voda v pohári
DatsoPic 1.2 © 2007 by Andrey Datso
Ľadová voda 5
Ľadová voda 5
DatsoPic 1.2 © 2007 by Andrey Datso

Už v staroveku za najlepšiu pitnú vodu považovali ľadovcovú vodu z vysokých hôr a akvaduktmi ju dopravovali do miest. Biologický účinok ľadovcovej vody si prví všimli polárni bádatelia, ktorí zaznamenali búrlivý rozvoj života na okrajoch topiacich sa ľadovcov. Aj vo vysokohorských oblastiach, kde je po celý rok chladno a často zamračené, sa živé organizmy rozvíjajú veľmi intenzívne. Veľké biele motýle obsypali svah na hranici náhle sa topiaceho snehu v Sagatinských horách na území bývalého Sovietskeho zväzu. Motýle pili vodu napriek tomu, že jej teplota bola takmer O °C. Žiadny motýľ sa nenapil z dolnej časti svahu, ktorý bol zohriaty lúčmi slnka.

Profesor Zverev neďaleko Alma-Aty spozoroval, že po víchrici, ktorá všetko pokryla snehom, mnoho drozdov pilo vodu, ktorá vyrážala spod snehu. Aj domorodci napájali unavené kone vodou z roztopeného ľadu. Dr. A. Vries z USA so skupinou výskumníkov zistil, že isté ryby v Antarktíde rastú v ľadovej vode rýchlejšie ako ryby v teplejších vodách. Obrovské tučniaky žijú v Antarktíde na hranici južného polárneho kruhu v prostredí roztápajúcich sa ľadovcov, kým menšie tučniaky sa zdržiavajú v teplejšej vode. V Azerbajdžane zavlažujú vodou z ľadovcových končiarov územie popretkávané tisíckami kilometrov kanálov, ktoré vdýchli život vyprahnutej stepi. Olivové sady a pomarančovníky tvoria nádherný obraz krajiny.

Hunzovia považujú ľadovcovú vodu za elixír mladosti

Kilometrami zavlažovacích kanálov zvádzajú vodu z topiacich sa ľadovcov aj Hunzovia a menia kamenistú pôdu na rajský sad. Úbočia severného Pakistanu pod Pamírom, v údolí rieky Hunza, sú plné zeleniny, obilia a marhuľových stromov. Potomkovia gréckych vojakov, zbehov z výpravy Alexandra Veľkého do Indie pred 2300 rokmi, ktorých tam žije asi 40 000, sú považovaní za najzdravší národ, dožívajúci sa vysokého veku. I keď treba brať do úvahy ich striedme stravovanie s množstvom ovocia a zeleniny, niektorí odborníci vidia príčinu ich dlhovekosti práve v ľadovcovej vode, ktorú považujú za elixír mladosti. Vysokého veku - okolo 100 rokov - sa dožívajú aj Jakuti. Ich strava je tiež skromná, nemajú studne ani vodovody a vodu získavajú z rozsekaných a rozpustených ľadovcov.

zdroj: Ing. Peter Koštúr, Informačné centrum zdravia
Posledná úprava ( 29. 04. 2011 )
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >